Prefabrik Evler Trabzon

Yazı Tarihi: 2012-01-10 / Kategorisi: Ahşap evler, Çelik Konstrüksiyon, Prefabrik / 0 Yorum / Yorum Ekleyin / Okunma Sayfası: 22.341

Prefabrik evler daha çok deniz kenarı sahil kesimi bölgelerinde ve küçük kasabalarda tercih edilmektedir. Hatta şehir içinde kalıcı konut olarak yaptırılan bölgeler bulunmaktadır. Tabi bu binalar daha farklı yalıtım özellikleri ve ekstra bir takım malzemeler ile tamamlanır. Prefabrik binalar bu tip bölgelerde daha çok tercih edilmekle birlikte Trabzon da bu bölgelerden bir tanesi konumundadır.Çocuklu aileler ve orta kesim dediğimiz aileler bu yapıları çok tercih etmektedir. Hem tek katlı hem de iki katlı olarak üretimi yapılıyor. Prefabrik evler maximum 2 katına kadar üretilmektedir. Prefabrik ev modelleri mevcut hazır kataloglardan seçilebildiği gibi müşteri kendi projesini de getirdiğinde onların planına uygun olarak firma kendi standartlarına göre üretim yapmaktadır.

Prefabrik binalar konut olarak kullanılabildiği gibi şantiye binaları olarakta üretilebiliyor. Bunlar acil yerleşim üniteleri olarak ve şantiyedeki kamp binaları olarak üretildiği gibi aynı zamanda yönetici lojmanları olarak yurtdışında da  özellikle ortadoğu ülkelerinde çok yapılıyor.  Bu prefabrik yapılar mühendis lojmanları, yönetici lojmanları, askeri kamplar, yemekhane, yatakhane ve ofis binaları olarakta kullanılabiliyor. Prefabrik yapılar aile tiplerine ve  yaşanılan yere göre farklılık göstermektedir. Örneğin Libya’da yapılanla İstanbul’da yapılan binanın karakteristik özelliği aynı olmadığı gibi. İstanbul’la Trabzon’da yapılan bir prefabrik evin karakteristik özelliği de aynı olmuyor.

Bazı prefabrik ev fotoğrafları ;

Mimari projeler daha çok mimarlar tarafından tasarlanarak öncelikle müşteriye katalog projelerinden sunulur ve bu projeler üzerinden statik bürolar mühendisler tarafından hesaplanır. Fakat müşteri kendisi de projesini getirebilir ve bunlar prefabrik standartlarına uygun olarak projelendirilebilir. Çok çocuklu bir ailenin ev tipiyle tabi ki tek çocuklu bir ailenin ev tipi aynı olmamaktadır. 3, 4, 5 yatak odalı, tek katlı, iki katlı içerisinde tek banyo olan, iki banyo ve ebeveyn banyosu olan tiplerine göre değişiyor. Genellikle yatak odaları ve çocuk odalarında 10 m2, salonlar 20 m2 ve ebeveyn yatakodaları 15 m2 olarak kullanılmakta ve bu projeler müşteriler tarafından daha çok tercih edilmektedir.