Prefabrik Fiyatları

Yazı Tarihi: 2012-05-06 / Kategorisi: Prefabrik / 2 Yorum / Yorum Ekleyin / Okunma Sayfası: 37.321

Prefabrik ev arayanların en çok merak ettikleri konuların başında kuşkusuz prefabrik evlerin fiyatları gelmektedir. Ancak fiyat konusundan önce prefabrik yaptırmak isteyen kişilerin araştırması gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu yazımızda arayış içerisindeki kişilere yol göstermeye çalışacağız.

Öncelikle prefabrik yaptırmak isteyen kişiler tek bir firmayla görüşerek karar vermemelidir. Mümkün olduğunca fazla firma ile görüşmeli ve yapılarda kullandıkları teknolojiler hakkında bilgiler alınmalıdır. Örnek vermek gerekirse ; 10 bin liraya süper lüx prefabrik! Böyle birşey mümkün değildir. Bu tarz yaklaşımlarda bulunan firmaların aslında size neyi vaadettiğini sorgulamalısınız. Fiyata aldanıp daha sonra boyası bile olmayan bir ev ile karşılaşabilirsiniz.

Diyelim ki 100 m2 bir prefabrik ev için iki farklı firmadan iki farklı fiyat aldınız. Bu durumda kafanız karışabilir ancak unutmayınız ki prefabrik konut fiyatlarının belirlenmesinde en önemli etken kullanılan malzemenin cinsidir. Örneğin bir firma duvar kalınlıklarını 8 mm kullanırken bir diğeri 14 mm kullanabilir. Veya biri çatınızı shingle yaparken bir diğeri galvaniz sac yapabilir. Siz ilk olarak fiyatı öğrendiğiniz için fiyatı yüksek geleni elemek isteyeceksiniz ama durum sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir. Firmalardan öğrenmeniz gereken öncelikler yapılarda kullanılan malzeme bilgileri olmalıdır. Kullanılan malzemenin niteliğini incelemeden, sadece fiyata odaklanıp prefabrik konut satın almak en çok düşülen hataların başında gelmektedir.

Tabi ki iş kullanılan malzemelerle bitmemektedir. Firmanın daha önce yapmış olduğu evlerle ilgili referanslarını incelemeniz de büyük önem arzetmektedir. Prefabrik firmaları genel olarak iş başlangıcında sözleşme bedelinin %30-50 aralığında bir bedeli aldığından dolayı imalatta yaşanacak gecikmeler sizin için sıkıntı yaşatabilir. Bu durumun önüne geçmek için referansları güçlü, marka değeri olan bir firmayla çalışmalısınız.

Eğer görüştüğünüz firma üretici firma ise kesinlikle üretim bandını gezmekte fayda var. Üretim aşamalarını yerinde inceleyip, üretimin TSI standartlarına uygun olup olmadığını araştırın. Prefabrik evler uzun süreli dayanıklı yapılardır. Ancak söz konusu olanın eviniz olduğunu ve kullanılacak düşük kaliteli malzeme ile birlikte evinizin ömrünün de kısalacağını unutmayın. Dolayısıyla satın almak istediğiniz konutun kaç yıl garantili ve garanti kapsamında neler olduğunu öğrenin.

Satın almaya karar verdiğiniz firmanın kurulum sonrasında hangi hizmetleri verdiğini öğrenmeniz de sizin açınızdan avantajlı olacaktır.

Tüm bu detaylara dikkat ettikten sonra prefabrik evlere ait fiyatları tek tek karşılaştırmalısınız. Genel olarak prefabrik fiyatları m2 bazında 300 TL ile 700 TL aralığında olmaktadır.

do my assignment
zp8497586rq